facebook   twitter

pontika

viapontika

В Сити Клиник Бургас провеждат промоционално доплер изследване на разширени вени
9 Февруаи, 2017

Точната локализация и механизъм на увреждане на венозната система се поставя след ултразвуково Доплер изследване от специалист – флеболог, ангиолог или съдов хирург.

От четвъртък, 9-ти февруари, Аджъбадем Сити Клиник Бургас инициира промоционални прегледи за профилактика на хроничната венозна недостатъчност.
image
Кабинетът по ангиология и доплер ще работи с преференциални цени за периода 9-ти февруари- 8 ми март, в чест на празника на жените, тъй като те са най-вече засегнатите от това заболяване. Естествено промоцията е валидна и за силния пол. Изследването ще се прави срещу 30 лева за преглед, при редовна цена - 70 лева.

На телефоните на болницата 056/893860 • 056/893861 • 056/893862 или он лайн на сайта www. cityclinik.bg, можете да запишете час, което е и задължително изискване за преглед.

„Венозната недостатъчност е сред най-често срещаните патологии, която се подценява и води до сериозни последици. Разширените вени на краката са с ниска смъртност, но влошават работоспособността и понижават качеството на живот”- казва д-р Насратулах Мубаракшах, специалист ангиология, кардиология и вътрешни болести в Аджъбадем Сити Клиник Бургас.

Според специалиста заболяването се подценява от самите пациенти, като изключение правят жени, които се грижат за външния си вид. Но трябва да се знае, че разширените вени не са само козметичен дефект, а сигнал за проблем във венозната система. Мъжете често не обръщат внимание до момента, в който започне появата на рани.

„Характерна особеност на вените е наличието на клапи в тях. Венозните клапи са тънки и нежни образувания от съединителна тъкан на вътрешната обвивка на венозната стена и по форма са подобни на клапите на аортата и белодробната артерия. Ако са увредени, част от изпомпаната кръв се връща обратно в долните крайници, развива се венозна хипертония и се стига до разширяването на вените. Когато не се лекува, заболяването прогресира и води до хронична венозна недостатъчност – развиват се отоци , пигментация и кожно възпаление в крайниците, а във финалната фаза – венозна язва”- обяснява специалистът.

Доплерова ултрасонография е неинвазивно изследване с голяма информативна стойност. То дава възможност да се изясни наличието на клапна инсуфициенция (рефлукс), венозната проходимост, наличието на тромби или тяхната реканализация, точната локализация на инсуфициентни перфорантни вени, посоката и скоростта на кръвния ток.

Категория: медицина

Храненето през зимата - път към здравото сърце
28 Януари, 2017

Съдържанието на хладилника в българския дом рязко се променя през студените зимни месеци – задължителна част от него стават продуктите от свинско месо, а най-сериозният здравен риск, свързан с редовната консумация на свинско месо, е относително високото му съдържание на наситени мастни киселини.
Червеното вино с пържоли, луканка или резенчета сланина е кулинарна „класика”, която трудно може да бъде изместена от по-модерните модели за хранене.

Порция мазни ребра на седмица няма да навреди на сърцето, но ако това стане ежедневно меню, попадате в рисковата група, казва д-р Даниела Ватева, лекар-специалист спешна медицина в Сити Клиник Бургас”.
Разговорът с пациентите, свързан с конкретното им здравословно състояние и с начина на живот, е толкова важен, колкото и самият преглед, смята тя.
Приготвянето на храни с по-малко сол, замразяването на зеленчуци вместо консервиране и правене на туршии са най-лесните промени, които всяко домакинство може да направи в името на по-здравословното хранене.
Хората трябва да знаят кои са полезните за тях храни и когато планират правилно семейния си бюджет, ще се убедят, че ако ги предпочитат пред останалите, това няма да им струва по-скъпо. Разтворимите фибри, ненаситените мазнини, пресните плодове и зеленчуци, бобовите култури, рибата, нискомаслените млека са базовите продукти за съставянето на здравословно меню по всяко време на годината.

Избягвайте храни, които биха качили нивото на лошия холестерол – това е лесно изпълнимо правило, съветва д-р Ватева. Последните научни проучвания сочат, че нивото на холестерола зависи в по-голяма степен от приема на наситени мазнини – не толкова на приема на холестерол, затова е задължително да ограничите приема им.

Чаша-две червено вино на ден през зимата биха помогнали за доброто ви настроение и кондиция, при това виното е продукт, богат на антиоксиданти. Но вместо луканка за мезе, може на нарежете на тънки резенчета 1-2 ябълки или друг плод. Вкусно е, ще хареса и на гостите ви.

Зимата не е оправдание за отказ от физическата активност, категорична е тя. При рязко падане на температурите обаче е препоръчително да се намалят натоварванията, докато организмът се адаптира.
Сутрешната гимнастика, защо не и фитнес, както и ходенето пеша, когато времето позволява, са начините да не качвате килограми в студената част от годината, а това със сигурност ще облекчи работата на сърцето и сърдечно-съдовата ви система, допълва д-р Ватева.

Категория: медицина

Доктор Мариана Контева: През зимата следете прогнозата за времето и си мерете кръвното редовно
8 Януари, 2017

imageМетеоролозите предвиждат рязко застудяване през настоящата седмица, което е сериозно изпитание за хората със сърдечно-съдови заболявания- казва инвазивният кардиолог д-р Мариана Контева, управител на Сити Клиник Бургас.


През зимните месеци те трябва да се научат да поддържат относително активен двигателен лежим и същевременно да се пазят от излагане на ниски температури.
Хипертоници и хора със сърдечни проблеми трябва да знаят, че рискът на ниските температури е в това, че те предизвикват стесняване на кръвоносните съдове. Кръвното налягане се повишава, а това е изключително неблагоприятно и опасно за сърцето- подчертава тя.

Опасно е излизането от силно затоплено помещение на отрицателни температурни стойности и обратното – влизането в много гореща стая от продължително стоене на открито. Коронарните съдове на сърцето много често се свиват спазматично от студа. При частично запушени, от атеросклеротични плаки съдове, кръвотокът към сърцето се нарушава и се влошава храненето на сърдечния мускул. Така възниква риск да се получи спазъм, който да спре достъпа на кръв до отделни области на сърцето и да доведе до инфаркт.
Освен температурите, зле влияе и промяната в атмосферното налягане. Тя също води до спазми в съдовете, вариране в стойностите на кръвното налягане. Последиците са наистина рискови - откъсване на парченца плаки, образуването на тромби, повишена опасност от инфаркт или исхемичен инсулт- предупреждава кардиологът.

Ако имате проблеми със сърцето, не предприемайте нищо без да сте проследили прогнозата. Правете го всеки ден, това ще ви създаде полезен навик да планирате ангажиментите си, според своето здравословно състояние. През последните няколко години има необичайно студени периоди – с температури под 15 градуса. Ние съветваме нашите пациенти при прогноза за такива аномалии да се концентрират върху работа, която не изисква престой навън, ако е необходимо, по-добре да се вземат няколко дни отпуск, но да не рискуват с излагане на резки температурни промени, казва д-р Контева.
Следенето на кръвното налягане сутрин и вечер, спазването на правилен хранителен режим и на оптимален двигателен режим са сред най-важните условия за доброто здравословно състояние през зимата.
Еднакво вредни са пълния отказ от физическа активност и прекаляването с нея. Пушенето не добър навик през нито един сезон, но през зимата може да има двойно негативно въздействие – освен че никотинът е вреден за сърдечносъдовата система, престоят на открито “за една цигара” може да доведе до настинка, която да се отрази негативно и върху работата на сърдечния мускул.
При необичайна болка в гърдите, не губете време, а незабавно се консултирайте с лекар, съветва тя. Единствената специализирана болница по кардиохирургия и инвазивна кардиология в югоизточна България е с денонощен режим на работа.

Категория: медицина

Д-р Михаил Марзянов: Инфарктът може да се прояви с нетипична болка
22 Декември, 2016

imageМного хора погрешно смятат, че болката при инфаркт е толкова нетърпима, че не може да се сбърка с друга. Това всъщност не е така, казва инвазивният кардиолог от Сити Клиник, д-р Михаил Марзянов.


Колегите ми понякога се сблъскват със случаи на хора, прекарали инфаркт, които търсят помощ седмица, дори месец след пристъпа – дотогава болката е била търпима или е преминавала след приемането на медикамент.
„Бъдете внимателни към себе си и не се отнасяйте лекомислено към появата на болка в гърдите“- предупреждава специалистът. Незабавно потърсете лекарска помощ -по-добре фалшива тревога, отколкото необратими за здравето и живота ви последствия.

Болката в сърдечната област може да бъде маскирана и да се прояви с нетипични симптоми. В този случай хората подозират различни органи, но не и сърцето. Такъв е случаят с хора, страдащи от заболявания на гръбначния стълб, които не могат да направят разлика между болката, предизвикана от остеохондроза, например, с тази, при инфаркт.
Инфарктът на миокарда може да протича нетипично и затова пациентите от рисковата група с повишено артериално налягане, пушачите, употребяващите хормонални контрацептиви и хората с наднормено тегло се нуждаят от допълнителни изследвания.
Едно от нетипичните проявления на инфаркта е силната болка в зъбите, така че ако стоматологът изключи такъв проблем, е редно и задължително да направите консултация с кардиолог.
Ако работите в затворено помещение, обърнете внимание на въздушните потоци в него – отворените прозорци, евентуалното наличие на климатик. Честото седене на течение понякога предизвикват не само хрема, но и болки в областта на гърдите.

„Опитайте се да не изпадате в паника при появата на болка в гърдите. Спомнете си дали някои симптоми не са били налице и през предишните дни. Ако човек с подобни оплаквания се придвижи максимално бързо сам или с помощта на близки и роднини до най-близката инвазивна кардиология, каквато е Сити Клиник Бургас, без да чака Бърза помощ или преглед при личен лекар, пораженията при инфаркт върху мускула на сърцето ще са минимални и след няколко дни той ще може да се върне към обичайния си начин на живот“- подчертава д-р Марзянов.

С всяка изминала минута от възникването му инфарктът, ако не е овладян навреме, предизвиква тежки увреждания на сърцето и инвалидизира болния. В такива случаи, ако пациентът оживее, се налага тежка кардиохрургична операция и продължително възстановяване, както и живот със стриктен режим и пазене.
Запомнете, че най-важното в случай на инфаркт е да се потърси незабавно помощ от специалисти в болница, в която има инвазивна кардиология.Тяхната бърза намеса може да е съдбовна за вас.

Категория: медицина

В Сити Клиник Бургас оперираха само за седмица двама пациенти с тумор на сърцето
20 Декември, 2016

Кардиохирурзите в Сити Клиник Бургас оперираха в рамките само на една седмица две пациентки с миксом, съответно на ляво и дясно предсърдие. Миксомът е вид първичен доброкачествен тумор на сърцето, който много рядко дава метастази. При откриването на този вид сърдечен проблем пациентът трябва да бъде опериран по спешност. Всяко забавяне увеличава риска от емболизиране на различни артерии, което води до фатални инсулти, инфаркти и други остри нарушения на кръвоснабдяването.
image
След консултация със завеждащия на отделението д-р Тодор Якимов двете пациентки са оперирани по спешност от кардиохирурга д-р Андрей Неутов и неговия екип.
Едната пациентка пристига в Сити Клиник Бургас, след като две години чувства слабост, недостиг на въздух при натоварване, няма сили да се движи сама. Тя е с нисък хемоглобин, продължително време лекува анемия и се лута от лекар на лекар. Решение на проблема и намира личният лекар д-р Стоянова от Несебър. След прегледа тя веднага я изпраща за консултация при кардиолог в единствената специализирана болница по кардихирургия и кардиология в региона, Сити Клиник Бургас. Ехокардиография показва, че в сърцето има голям тумор с диаметър до 5 см. Веднага е сформиран екип и пациентката е оперирана.

„Туморът беше толкова голям, че се наложи смяна на митрална клапа, напълно увредена от образуванието и пластика на трикуспидална клапа. Притеснителното и при двете пациентки е, че са имали оплаквания в продължение на години, на които не е било обърнато достатъчно внимание”- подчертава д-р Неутов. „Трябва да се знае, че диагнозата е изключително трудно да бъде поставeна при преглед само със слушалка. Оплакванията често са неспецифични, а електрокардиограмата може да бъде абсолютно нормална”- казва той.

Такъв е случаят с втората пациентка, която е от Бургас и на която електрокардиограмата не показва никакво изменение, въпреки постоянните оплаквания от лесна уморяемост и недостиг на сили. Жената пие успокоителни, но без ефект. На 6-ти декември тя е изпратена от личния си лекар д-р Чакърова на преглед при кардиолог. Д-р Чавдарова на ехограф вижда тумор на сърцето с диаметър 6 см и изпраща жената в Сити Клиник Бургас.

„Общопрактикуващите лекари трябва да са достатъчно внимателни при нетипични оплаквания като обща слабост, задух, отоци, анемия и да насочват пациентите към кардиолог. Ехографското изследване насочва към диагнозата. Скенер е необходим за уточняване на оперативната тактика на хирурга. Окончателното потвърждение на диагнозата дава хистопатологичното изследване на отстранения тумор. Добрият резултат зависи от приноса на всеки един от тези лекари както и на колаборацията между тях” - смята д-р Неутов.
Двете пациентки се възстановяват бързо и са изписани у дома в добро общо състояние, съответно 12 и 8 дни след операцията. Те са безкрайно признателни за денонощните грижи, които е положил целият персонал за тях. Благодарни са на д-р Андрей Неутов и всички лекари и сестри, участвали в спасяването на техния живот.

Категория: медицина

« По-стари публикацииПо-нoви публикации »
Lobby Agency © 2010-2024. All rights reserved.
Powered by Ziron. Theme by OverHertz OOD