facebook   twitter

pontika

viapontika

Ендокринолог се присъедини към екипа на Аджибадем Сити Клиник Кардиохирургична болница Бургас
14 Ноември, 2017

Д-р Цветанка Мекенян ще преглежда по 10 часа всяка седмица
image
В медицинския център на Аджибадем Сити Клиник Кардиохирургична болница Бургас вече ще преглежда специалист по ендокринология. Това е д-р Цветанка Мекенян, която ще консултира пациенти по 10 часа всяка седмица.
Д-р Мекенян е завършила медицина през 2006 г. в МУ- Плевен. Началото на кариерата й е в Спешното отделение на Бургаската болница. Тогава решава, че ще специализира Ендокринология. Защитава специалността си през 2009 г.
„Около половин милион българи страдат от диабет, като недостатъчният и неподходящ контрол на това социално значимо заболяване дори може да увеличи риска от сърдечно-съдови заболявания като инфаркт, инсулт, слепота, бъбречна недостатъчност, ампутация на крайник, дори преждевременна смърт“, алармира д-р Мекенян.
Важно е да се знае, че всеки човек с диабет е с висок или много висок съречно-съдов риск, допълва специалистът. Затова при наличие на показания трябва да се премине към качествена диагностика – консултация с кардиолог и последващи изследвания като коронарография, ангиография или компютърна томография по преценка на специалиста“, споделя тя.
Като препоръка към пациентите, д-р Мекенян подчертава, че добрият контрол на рисковите фактори се постига в партньорството между лекар и пациент. „Медицинита е екипна работа“ - казва д-р Мекенян, защото първоначално пациентите с диабет са контингент на ендокринолозите, но когато настъпят усложненията и болеста напредва, се намесват и кардиолозите.
Тя е уверена, че добрата колоборация между ендокринолози и кардиолози при лечението на пациенти с диабет е много важно и дори задължително. Сътрудничеството между тези специалисти трябва да бъде непрекъснато, за да получи всеки пациент необходимата специализирана помощ навреме и в пълен обем.

Часовете за д-р Мекенян се записват в Аджибадем Сити Клиник Бургас Медицински център на тел.0895 58 49 83, всеки работен ден.

Категория: медицина

Доктор Тодорка Милушева: Не бъркайте инфаркта с настинка
14 Ноември, 2017

Предстои есенният сезон, а през него нараства сърдечносъдовата смъртност. Установено е, че понижаването на температурата с 10 градуса, повишава рискът от инфаркт със 7 %.
image
През лятото, поради високите температури, кръвоносните съдове се разширяват. Това обуславя по-ниското артериално налягане при хипертониците, което е основна причина да се отчете 10% спад на сърдечните инфаркти.
При ниски външни температури се получава спазъм на кръвоносните съдове, който предизвиква повишаването на стойностите на кръвното налягане при пациенти с хипертония и исхемична болест на сърцето- казва д-р Тодорка Милушева от Аджибадем Сити Клиник Бургас.
Най-честите симптоми са болка в гърдите на широка площ, стягане зад гръдната кост с ирадиация към долната челюст, задух, суха кашлица. На мнозина от пациентите не им минава през ум да се консултират с кардиолог, защото оплакванията според тях са в графа „настинка”.
А вниманието на пациента трябва да се насочи към сърдечен проблем, особено ако гореспоменатата симптоматика се проявява при излизане от топло на студено и при физическо усилие. Това е сигнал, че нещо сериозно се случва и е предвестник на инфаркт.
Най-застрашени са страдащите от хипертонична болест, захарен диабет, както и тези, които все още не знаят, че имат тези заболявания.
Допълнителни рискови фактори при мъжете над 40 години са тютюнопушенето, затлъстяването, повишеният холестерол и фамилната обремененост. При тези пациенти задължително трябва да бъдат проведени допълнителни изследвания.
„Не подценявайте настинката”- апелира д-р Милушева.
Мнозина пациенти се заблуждават в симптомите и ги оприличават на безобидна простуда, а всъщност те са сигнал за наличие на исхемична болест на сърцето.
Кашлянето и хриповете са начин организмът да засили кръвообращението, а ако чувствате и слабост и ви избива студена пот, не мислете че с разтривка и чай ще ви мине.
Оплаквания като болка в областта на стомаха и гадене, стягане в гърдите и зад гръдната кост, умора и задух, изпотяване може за кратко да бъдат повлияни от противогрипни средства като аспирин и парацетамол, което съвсем да заблуди застрашения от сърдечен инцидент болен.
Не се самоуспокоявайте, а потърсете бързо мнението на специалист кардиолог- съветва д-р Милушева.
В Сити Клиник Бургас спешната кардиологична помощ е ежедневна, 24 часа в денонощието.

Категория: медицина

Доктор Михаил Марзянов: Холтер ЕКГ установява нарушенията на сърдечния ритъм
14 Ноември, 2017

Стандартната електрокардиограма обхваща период само от няколко секунди, затова тя не може да осигури необходимата информация за наличието или липсата на нарушения на сърдечния ритъм.
За да проведем по-дълго наблюдение на сърдечния ритъм, когато пациентът има сърцебиене или оплаквания от типа „сърцето ми прескача”, както и необяснимо прилошаване, дори припадък или ако състоянието му е свързано с повишен риск за аритмия, назначаваме изследване с Холтер ЕКГ – казва инвазивният кардиолог от Аджибадем Сити Клиник, Михаил Марзянов.
image
Холтерът е малко преносимо устройство, което прави постоянен запис на електрическата активност на сърцето (електрокардиограма – ЕКГ) и се означава като Холтер ЕКГ (съществува и Холтер, който проследява артериалното налягане – Холтер АН).
Холтер ЕКГ се носи в рамките на 24 часа и дава пълна картина на електрическата активност на сърцето за този период. Устройството се поставя и се сваля в лекарския кабинет, след което лекарят анализира данните.
Докато го носите, вие вършите обичайните си дейности за деня, не е нужно да лежите или да постъпвате в болнично заведение за провеждане на изследването.
За поставянето му не се изисква някаква специална подготовка, освен да сте с по-широки дрехи, за да не ви пречи. Важно е също да знаете, че не бива да се къпете, тъй като Холтер ЕКГ се уврежда при намокряне.
Електродни лепенки, както и при ЕКГ, се свързват с тънки кабелчета към записващото устройство, което е с размера на цигарена кутия. То се поставя в специална чантичка, която носите на колана си или окачена през врата.
Не бива да заставате близко до метални детектори, магнити, микровълнови фурни, да не ползвате електрически самобръсначки, електрически четки за зъби или електрическо одеяло, за да не смутите записа. Мобилният телефон също трябва да се държи далече от устройството- предупреждава д-р Марзянов.
Холтер ЕКГ обикновено се поставя сутрин, след което може да отидете на работа или да правите обичайните за деня неща.
Желателно е да водите дневник на активностите и на оплакванията, ако се появят такива, докато сте с устройството, за да може след това лекарят да ги сравни с данните от Холтера.
Когато приключи периодът на наблюдение и лекарят разгледа записа и го съпостави с вашите оплаквания, той ще поговори с вас за резултата, който може да покаже, че не се налагат повече изследвания или допълнителна терапия.

Категория: медицина

Доктор Мартина Ралева: Изяснете със специалист причините за ниското кръвно налягане
14 Ноември, 2017

За разлика от хипертонията, ниското кръвно налягане (артериалната хипотония), не е животозастрашаващо и не предизвиква сериозни заболявания. То също така е защита срещу инфаркт или инсулт - казва д-р Мартина Ралева, кардиолог в Сити Клиник Бургас.
image
Въпреки това, хората с ниско кръвно налягане понякога имат оплаквания, които причиняват сериозен дискомфорт като световъртеж, нарушения на концентрацията, постоянна умора, както и забавени реакции.
Световната здравна организация СЗО е определила кръвно налягане под 100/60 mmHg при жените и по-малко от 110/70 mmHg при мъжете като ниско кръвно налягане. Въпреки това при тези стойности могат и да не се се появят оплаквания.
Ако ниското кръвно налягане предизвиква дисконфорт, на първо място трябва да се опитате да подобрите кръвообращението си като водите здравословен начин на живот, намалите оплакванията и предотвратите появата на замайване и даже припадък.
Оплакванията от ниско кръвно налягане се проявяват обикновено първия час след хранене. Затова е по-добре да се приемат малки количества храна няколко пъти през деня. Едно еспресо или нещо сладко помагат на човек да не му прилошее.
За кратък период кофеинът действа върху рецепторите, които участват в контрола на кръвното налягане, но действието му преминава бързо. Чаша чай ще ви държи в кондиция по-дълго, тъй като теинът в чая е свързан с дъбилни вещества. По този начин ефектът му е по-траен.
Водните упражнения, редуването на топли и студени душове повишават кръвното налягане чрез стимулиране на симпатиковата нервна система. Кратък студен душ спомага за преодоляване на умората сутрин.Може да приложите също и сухи масажи, за да подобрите циркулацията на кръвта.
Припадъците често са предшествани от първични признаци като замаяност, сърцебиене или изпотяване. Внимавайте за тези сигнали на тялото си и ако ги усетите, седнете или клекнете преди налягането да падне напълно и да ви причернее, за а не се нараните.
Не стойте на едно и също място прекалено дълго време, а се раздвижвайте или се разхождайте. Положителен ефект се постига, ако направите гимнастика на краката си.
Сутрин, след като се събудите, седнете за около минута в леглото, преди да се изправите. По този начин привиквате кръвообъщението си към новото положение и световъртежите ще станат по-редки.
Трябва да се знае, че пониженото кръвно е симптом на сърдечна недостатъчност и на някои други болести. Затова при всички случаи страдащите от хипотония следва да се консултират с кардиолог или с личния си лекар- подчертава д-р Ралева.

Категория: медицина

Д-р Мариана Контева: Стентове решават проблема при болки в краката
14 Ноември, 2017

image„Силни болки в краката при ходене, които налагат да спреш и да починеш, за да продължиш - с това оплакване много хора обикалят ортопеди, невролози, лични лекари и билкари в търсене на лек, но всъщност тези симптоми са сигнал за консултация с кардиолог”- казва д-р Мариана Контева, инвазивен кардиолог, управител на Специализираната болница по кардиохирургия и кардиология Аджибадем Сити Клиник Бургас.


Много често подобни оплаквания не биват лекувани адекватно - изписват се лекарства, идва известно подобрение, но проблемът не е решен и се задълбочава с времето. Защото периферната съдова болест е резултат от атеросклеротични изменения в съдовете на крайниците. При това състояние кръвообращението в периферните зони на тялото е нарушено и до тях не достигат достатъчно кислород и хранителни вещества. В дългосрочен план периферната съдова болест крие риск от увреждане на тъканите в засегнатите участъци, а състоянието е прогресивно и не отшумява от само себе си.

Късното или забавено насочване на засегнатите към адекватна диагностика и специализирано лечение води до голям процент на ампутации, при това ампутации, които са могли да бъдат избегнати – подчертава д-р Контева. Истинското съвременно лечение е навременното приложение на ендоваскуларната терапия – балонната ангиопластика и стентиране, след чието приложение болката моментално изчезва.

Пациенти, на които е поставен стент и отпушен периферен съд на краката, споделят, че още на следващия ден след процедурата, се чувстват възродени за живот- без болка при движение.
„Смъртността при пациентите с периферно съдово заболяване е също много голяма. Затова пренебрегването на периферните артериални стенози е напълно неоправдано..
За разлика от широката информираност, която се постигна с общи усилия на лекари и медии по отношение на инвазивните кардиологични процедури при инфаркт, все още хората не са наясно с рисковете от периферната артериална недостатъчност и с възможностите за инвазивно лечение.
Специализираните изследвания – образна диагностика с контраст и доплер, установяват точно къде е проблемът, в каква степен е застъпен и как може да бъде решен: с класическа съдова операция или ендоваскуларно.
Ангиопластиката и стентирането на периферните съдове набират все по-голяма скорост именно заради добрите резултати и бързото възстановяване на болните. Успеваемостта достига и надминава 90 процента.
„Неслучайно ние,кардиолозите, водим целенасочена „война“ срещу тютюнопушенето, то е главен виновник за разпространението на хроничната артериална недостатъчност на крайниците – (периферна съдова болест)- казва д-р Контева. Периферните артерии дори повече от коронарните се увреждат от цигарите. Но срещу този внушителен брой потенциални пациенти има малко центрове, които правят активно и успешно диагностика и периферни ендоваскуларни процедури.Затова е много важно пациентът да бъде насочен към такъв специализиран център.
Бургазлии трябва да знаят, че не е нужно да пътуват при периферна стеноза до София, или да прибягват веднага до операция. В „Аджибадем Сити Клиник Бургас“ тези пациенти биват лекувани по европейски стандарти чрез щадящи инвазивни процедури.

Категория: медицина

« По-стари публикацииПо-нoви публикации »
Lobby Agency © 2010-2024. All rights reserved.
Powered by Ziron. Theme by OverHertz OOD